I keep posting about Big Lots and their Buzz Club. Seriously folks this is a store you need to use. I got a box of 20 rice crispies snack bars for.... $5, Doritos....$2.20, 9lbs of kitty litter.....6.50... oh wait.. I just remembered I got 20% off my TOTAL bill because I am in the Buzz Club, I saved....wait for it....$14.10.
This is automatic, I don't have to remember anything, they let you know on your 10th visit you can use the discount or wait.
Super easy!
Showing posts with label Big Lots. Show all posts
Showing posts with label Big Lots. Show all posts
Tuesday, August 31, 2010
Wednesday, April 14, 2010
Compare, COMpare, COMPARE
I was at MY happiest place on earth (Big Lots :-) and I was looking for something chocholatey .... hey a girl needs her fix!
I came across the 100 cal count M&M's 7 packs for $1.80 - which is pretty good, but a little futher down the aisle I came across a bag of 8 M&M's packaged for easter baskets, 70 cal each for...drum roll... $1.00!
So lets see few calories and less cost.....hmmm what one do ya think I went with???!!! You would be surprised what you can save when you spend a few minutes comparing.
7 packs, 100 cal, $1.80 = .25
8 packs, 70 cal, $1.00 = .12
I came across the 100 cal count M&M's 7 packs for $1.80 - which is pretty good, but a little futher down the aisle I came across a bag of 8 M&M's packaged for easter baskets, 70 cal each for...drum roll... $1.00!
So lets see few calories and less cost.....hmmm what one do ya think I went with???!!! You would be surprised what you can save when you spend a few minutes comparing.
7 packs, 100 cal, $1.80 = .25
8 packs, 70 cal, $1.00 = .12
Monday, February 22, 2010
Lunch Deal
I have been bring my lunch to work for a couple of reasons, costs less and I control what I eat better ;-)
For lunch today I had the following:
Brunswick Seafood Carton - basically faux seafood and crackers - Cal 140 / cost $1.00
I had a no salt V8 (which I won't buy again, just "meh") Cal 30 / cost $.34
Del Monte small can of peaches Cal 100 / cost $.33
Gawd I LOVE Big Lots! Total Calories 270 / Total Cost $1.67
For lunch today I had the following:
Brunswick Seafood Carton - basically faux seafood and crackers - Cal 140 / cost $1.00
I had a no salt V8 (which I won't buy again, just "meh") Cal 30 / cost $.34
Del Monte small can of peaches Cal 100 / cost $.33
Gawd I LOVE Big Lots! Total Calories 270 / Total Cost $1.67
Saturday, November 7, 2009
Big Lots - Buzz Club
If you go to Big Lots make sure you sign up on line at the Buzz Club (Don't type in Buzz Club it is NOT the right site, yikes! Adult contect site!)
You sign up on line then you go in the store to get the cards and get activated, then after every 10 trips of $20 or more you will get a 20% off your next trip.
Trust me I have NO problem hitting the $20 everytime I go and I am going to be getting a LOT of those discounts!!!
Plus you also get 20% coupons in the e-mails, you can use.
This is definately one loyalty club you wanna be IN!!
You sign up on line then you go in the store to get the cards and get activated, then after every 10 trips of $20 or more you will get a 20% off your next trip.
Trust me I have NO problem hitting the $20 everytime I go and I am going to be getting a LOT of those discounts!!!
Plus you also get 20% coupons in the e-mails, you can use.
This is definately one loyalty club you wanna be IN!!
Friday, February 6, 2009
Big Lots - One of my FavoRitE places
I love this place! I can buy Name Brands for a lot less. I always go here first then I go do the rest of my grocery shopping.
An example, a 4pack of Pop-Tarts at grocery store $2.99, a 6pack at Big Lots $1.20 We drink A LOT of diet coke, (liters) so when they have them I always get them at Big Lots they range from $1 to $1.25 - you only get $1.25 when they are on sale at the store. Cereal is another big saver. Sometimes they are off brands or in Spanish but they still taste the same. I also get a lot of staples there, ie papertowels, toilet paper, deoderant, shampoo.
I don't get off brand food very often because my husband (lord knows I love him) is a pain and won't eat anything from their unless it is name brand. WhatEver. Most non-names are fine the one exception is PEANUT Butter, do NOT get an off brand, ewwwwwwww. Seriously people does it really matter where you bought it? If the price is right and the taste/function is the same why pay more?
An example, a 4pack of Pop-Tarts at grocery store $2.99, a 6pack at Big Lots $1.20 We drink A LOT of diet coke, (liters) so when they have them I always get them at Big Lots they range from $1 to $1.25 - you only get $1.25 when they are on sale at the store. Cereal is another big saver. Sometimes they are off brands or in Spanish but they still taste the same. I also get a lot of staples there, ie papertowels, toilet paper, deoderant, shampoo.
I don't get off brand food very often because my husband (lord knows I love him) is a pain and won't eat anything from their unless it is name brand. WhatEver. Most non-names are fine the one exception is PEANUT Butter, do NOT get an off brand, ewwwwwwww. Seriously people does it really matter where you bought it? If the price is right and the taste/function is the same why pay more?
Subscribe to:
Posts (Atom)